Amerykańskie AUTO z silnikiem min. 4 litry

Klasyczny wygląd i wizerunek

Klasa auta, tak więc autosegment, jest umownym zbiorem pojazdów o pewnych cechach oraz standardzie. O zaliczeniu danego auta do określonego segmentu zdecyduje jego wielkość (rozstaw osi, długość, szerokość), fason nadwozia, wartość, pojemność silnika, obszerność wnętrza. Rozdzielenie na klasy ma wizerunek orientacyjny, a granice segmentów są nieraz nadzwyczaj płynne, dlatego wiele pojazdów można przyporządkować do dwóch kategorii.

Na kontynencie europejskim i USA wykorzystuje się przeróżne wymagania podziału. Na Starym Kontynencie bardziej zasadniczo duże znaczenie ma wielkość auta, podczas kiedy wszyscy zza oceanu dla określenia klasy kierują się zwłaszcza ceną. W sytuacji złożonych porównań używa się obydwu wyznaczników. tj. wielkości i ceny, choć drogie samochody amerykańskie oznacza się przede wszystkim po dacie fabrykacji, typu napędu (tylna oś), pojemności silnika, wyznaczniku mocy do masy i osiągach.

Tak wyglądają klasyczne amerykańskie auta 🙂

Kategorie samochodów zabytkowych

Wg tak zdefiniowanych kryteriów w USA mamy opcję odznaczyć następujące klasy: subkompakt, kompakt, sportowy sedan, klasa średnia, klasa luksusowa, klasa pełnowymiarowa, krążowniki szos. Przy tym istnieją dwie kategorie specjalne: hot-rod (auta zabytkowe ze zmodyfikowanymi nadwoziami; de facto nie posiadają statusu zabytku i mają możliwość się przemieszczać po ulicach powszechnych na szczególnych zasadach) , a oprócz tego muscle cars (dwudrzwiowe, wielolitrażowe z nadwoziami sedan lub coupé).

Szykowne auta amerykańskie niewątpliwie opłaca się zaliczyć do takiej końcowej kategorii. Przypuszczalnie właściwie każdy miłośnik motoryzacji lub amerykańskich filmów może znać takie marki w typie ford Mustang, AMC, Dodge, Pontiac, plymouth Barracuda.

Dzisiaj pojazdy tego modelu nie posiadają racji bytu z uwagi na astronomiczne ceny ropy oraz paliwożerność, niemniej na aukcjach osiągają wysokie ceny.

Inwestycja na przyszłość

Co ciekawe, takie samochody stojąc nabierają wartości, zupełnie odwrotnie niż auta kupowane współcześnie. Samochód kupiony w salonie, natychmiast jest wart o 15% mniej. Utrata wartości w pierwszych latach posiadania auta jest ogromna i stopniowo zmniejsza się z upływem lat.